fot. PAP/Leszek Szymański

S. Piotrowicz: Środowiska sędziowskie są poza jakąkolwiek kontrolą społeczną

Środowiska sędziowskie pozostają poza jakąkolwiek kontrolą społeczną i jeszcze narzekają, że ich pozycja jest zagrożona – podkreślił w czwartkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Stanisław Piotrowicz.

Prokurator Piotrowicz odniósł się do dzisiejszego sprzeciwu sędziów, którzy o godz. 12.00 wyszli z sal rozpraw pomimo tego, że Ministerstwo Sprawiedliwości apelowało o zaniechanie protestu. Takie zachowanie sędziów jest spowodowane zapowiedziami resortu sprawiedliwości dotyczącymi reformy Krajowej Rady Sądownictwa.

Tego typu zachowanie potwierdza konieczność przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Zachowanie sędziów pokazuje, jak bardzo to środowisko jest upolitycznione i jak solidarnie zabiega o własne interesy, a nie o dobro społeczeństwa, któremu powinny służyć. Trzeba zmienić tę sytuację – powiedział prokurator.

Nigdzie w Europie, w krajach, do których wzorców się odwołujemy, środowiska sędziowskie nie mają takich uprawnień, jak ma to miejsce w Polsce – dodał.

W Polsce jest w tej chwili taki ustrój, że o tym, kto zostaje sędzią, decyduje środowisko sędziowskie, a konkretnie Krajowa Rada Sądownictwa. KRS jako jedyny organ ma prawo do występowania z wnioskiem o nominację sędziowskie. Chodzi tu zarówno o pierwszy szczebel sądowy, jak i do wszystkich wyższych instancji, z Sądem Najwyższym włącznie. Takich uprawnień nie mają rady sądownictwa w innych europejskich krajach – zaznaczył Stanisław Piotrowicz.

W Polsce doprowadzono do tego, że minister, który ma w tytule „sprawiedliwość”, ma bardzo ograniczone kompetencje względem wymiaru sprawiedliwości – podkreślił poseł PiS.

W ten sposób środowiska sędziowskie pozostają poza jakąkolwiek kontrolą społeczną i narzekają, że ich pozycja jest zagrożona. (…) Jeden z przedstawicieli Trybunału Konstytucyjnego napisał przed paru laty, że istnieje niebezpieczeństwo, iż KRS przekształci się w organ korporacyjny, który zamiast zajmować się dobrym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, zajmuje się ochroną interesu środowisk sędziowskich. Na tym polega ta patologia – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Całość rozmowy z posłem Stanisławem Piotrowiczem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj