fot. PAP/Jan Dzban

S. Karczewski: Centralny Port Komunikacyjny to przedsięwzięcie napędzające całą gospodarkę

Centralny Port Komunikacyjny to bardzo potrzebne rozwiązanie, z którym wiąże się stworzenie całej sieci połączeń drogowych i kolejowych, to przedsięwzięcie napędzające całą polską gospodarkę – mówił w piątek w Lipuszu (Pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu wziął spotkał się z samorządowcami uczestniczącymi w konferencji „Perspektywy rozwoju zachodniej części województwa pomorskiego w aspekcie modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej oraz kolejowej”.

Stanisław Karczewski mówił, że połączenia drogowe, kolejowe, powietrzne i wodne, to „układ krwionośny” kraju.

„To musi być sieć przemyślana, zaplanowana i zrealizowana” – powiedział zaznaczając, że rządzącym bardzo zależy na tym, aby ta sieć „służyła ludziom, służyła naszemu rozwojowi”.

„I to jest nie wydatek pieniężny, to jest świetna inwestycja, która w przyszłości będzie się zwracała” – ocenił.

Jak podkreślał, trzeba „mieć dobry projekt dla Polaków, na wiele lat, na przyszłość” i stąd projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który – powiedział Karczewski – nie jest tylko „punktem na mapie”, ale jest z nim związana „cała sieć połączeń drogowych i kolejowych”.

„To ma być projekt bardzo szeroki, projekt dotyczący budowy nie tylko Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale wszystkich połączeń komunikacyjnych w Polsce: połączeń drogowych, połączeń kolejowych tak, aby z każdego miejsca w Polsce można było bardzo szybko przemieścić się w inne miejsce w Polsce, również do Centralnego Portu Komunikacyjnego” – mówił Stanisław Karczewski.

Jego zdaniem, budowa CPK, „to przedsięwzięcie porównywalne, ale właściwie przekraczające to, co budowano w okresie międzywojennym”.

„Port w Gdyni nigdy nie był kontestowany przez Polaków” – powiedział Karczewski dodając w tym kontekście, że dziwi się, iż inicjatywa budowy PCK „przez polityków Platformy Obywatelskiej jest krytykowana”.

„To wielka przyszłość dla Polski. Bardzo potrzebne rozwiązanie, napędzające całą polską gospodarkę” – mówił o CPK wyrażając nadzieję, że będzie można zrealizować ten projekt, który – dodał – „jest naprawdę ważny dla wszystkich Polaków i nie tylko dla regionu, w którym zostanie wybudowany Centralny Port Komunikacyjny, tylko dla całej Polski”.

Marszałek Senatu zaznaczył, że transport i łatwość przemieszczania się są tak ważne, ponieważ Polacy bez względu na to gdzie mieszkają, powinni mieć taki sam dostęp np. do kultury, czy sportu.

„Ten wielki projekt stworzenia infrastruktury i tych sieci połączeń ma wreszcie zniwelować różnice jeszcze porozbiorowe. To jeszcze trwa i jeszcze jest, i właśnie to połączenie, taka intensywna sieć, pajęczyna połączeń ma to zmienić. Ma służyć rozwojowi Polski” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl