W Rzymie trwa zjazd koordynatorów Światowych Dni Młodzieży

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie i przygotowania do zlotu młodych katolików w Panamie w 2019 roku – to tematy trwającego w Rzymie zjazdu koordynatorów ŚDM z ponad 100 krajów. Z Polski przyjechało 37 osób.

Na czele polskiej delegacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM stoi emerytowany metropolita krakowski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Są też szefowie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: ksiądz Grzegorz Suchodolski i ksiądz Emil Parafiniuk.

Spotkanie otworzył w środę przewodniczący nowej watykańskiej Dykasterii do spraw Świeckich, Rodziny i Życia ksiądz kardynał Kevin Farrell, który przypomniał, że w kwietniu mija 30 lat od pierwszego międzynarodowego spotkania w ramach ŚDM w stolicy Argentyny, Buenos Aires.

W swoim wystąpieniu ksiądz kardynał Dziwisz powiedział, że krakowskie Światowe Dni Młodzieży w lipcu zeszłego roku stały się „wielkim i wielowymiarowym wydarzeniem wiary i kultury, którego zasięg daleko wykroczył poza granice lokalne”.

„Być może nawet, jednym z największych owoców tego wielkiego wydarzenia jest właśnie jego trwałość” – dodał.

Ksiądz kardynał Dziwisz wyraził przekonanie, że ŚDM w Krakowie „ukazały piękno Kościoła” i były dla wielu ludzi trwałą lekcją o nim.

„Ukazały bowiem Kościół, którego natura – wbrew temu, co najczęściej się o nim mówi – daleko wykracza poza to co zewnętrzne” – zauważył emerytowany metropolita krakowski.

Jego zdaniem „ogromna miłość i przywiązanie”, jakie młodzi ludzie okazali papieżowi Franciszkowi „dowodziły, że Kościół nie jest im obcy, że dobrze go rozumieją, że czują jak on, że Kościół jest istotnym wymiarem ich życia”.

„W dziedzinie rozumienia Kościoła i jego pięknej prezentacji w świecie, ŚDM pozostawiły po sobie mocne przeświadczenia o konieczności współpracy między duchownymi i świeckimi” – dodał ksiądz kardynał Dziwisz.

Zapewnił także: „Mogę zaświadczyć, że moja archidiecezja i moje miasto rzeczywiście stało się inne. ŚDM dały piękny i mocny impuls do przemiany, szczególnie w dziedzinie poszerzenia świadomości naszej małej wspólnoty lokalnej”. „Tę zmianę – podkreślił – dostrzec można w nostalgii z jaką ludzie, wierzący i niewierzący, wspominają czas spotkania”.

Ksiądz kardynał Dziwisz ocenił, że Światowe Dni Młodzieży „są zawsze potwierdzeniem i umocnieniem wagi solidarności”. Przyznał, że przed obchodami niektórzy bali się konkretnych problemów organizacyjnych, związanych z komunikacją i porządkiem.

„Jednak w trakcie celebracji i spotkań szybko przekonywali się, że nie mają do czynienia z niebezpiecznym tłumem, ale z przepełnionymi pokojem młodymi ludźmi, którzy pragną zamanifestować swoją wiarę i zaprosić do niej cały świat” – powiedział.

W Niedzielę Palmową na zakończenie papieskiej mszy na placu Świętego Piotra młodzi Polacy przekażą Panamczykom symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Matki Bożej. Polska delegacja weźmie też udział w Mszy św. przy grobie Jana Pawła II, którą odprawi ksiądz kardynał Dziwisz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl