fot. TV Trwam News

Rzeszów: VII Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba

W Rzeszowie odbywa się VII Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. W spotkaniu uczestniczą nie tylko delegaci z całej Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Litwy i Ukrainy. Rycerze Kolumba podsumowują miniony rok działalności oraz wyznaczają sobie najważniejsze kierunki działań na następne lata, kierując się wartościami takimi jak miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Historia Rycerzy Kolumba sięga końcówki XIX w. Powstali oni z inicjatywy ks. Michaela J. McGivney’a – wskazał Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

– Ks. Michael J. McGivney w New Haven, widząc co się dzieje w jego parafii, jeżeli chodzi o rodziny, postanowił dokonać pewnej zmiany. Zaprosił on do rozmów mężczyzn z tejże parafii i przekazał im bardzo ważne słowa, że jeżeli chodzi o obszar rozwoju duchowego, to jest w stanie zrobić wszystko. Natomiast, jeżeli chodzi o wsparcie siebie nawzajem, to muszą sobie pomagać. W ten sposób chciał, by zamysł odbudowy rodziny w swojej parafii dokonał się przez mężczyznę – powiedział delegat.

W Polsce Rycerze Kolumba zagościli w 2006 r. Podczas Eucharystii inaugurującej VII Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba ks. bp Jan Piotrowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, które przed laty skierował do Rycerzy Kolumba.

– Obyście zachowując wierność wizji ks. Michaela J. McGivney’a nie ustawali  poszukiwaniu nowych dróg bycia zaczynem Ewangelii w tym świecie i stanowili duchową siłę odnowy Kościoła, w Duchu świętości, jedności i prawdy – powiedział ks. bp Piotrowski.

I to zadanie Rycerze Kolumba realizują i rozwijają – zaznaczył ks. Janusz Kosior, proboszcz Kościoła Akademickiego i parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

– Raz w miesiącu mamy spotkanie formacyjne, na którym są prowadzone konferencje i wykłady w oparciu o Pismo Święte i naukę Kościoła. Oprócz tego wzbogacamy się w czasie pielgrzymowania. Mamy Ogólnopolską Pielgrzymkę Mężczyzn na Jasną Górę prowadzoną przez Rycerzy Kolumba czy do Piekar Śląskich, natomiast w naszym rejonie pielgrzymujemy do Chmielnika Rzeszowskiego – powiedział ks. Kosior.  

Poza tym Rycerze Kolumba korzystają z różnego rodzaju spotkań, które oparte są o naukę Jezusa Chrystusa. Ich zadaniem jest przede wszystkim troska o rodzinę i drugiego człowieka – dodał Andrzej Anasiak

– Przede wszystkim dbanie o swoją rodzinę: małżonkę, o dzieci, wspieranie siebie nawzajem. Realizujemy misję, która opiera się o trzy podstawowe wartości – miłosierdzie, jedność i braterstwo – wskazał delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Obecnie już ponad 5 tys. mężczyzn wraz ze swoimi rodzinami należy do tej wyjątkowej wspólnoty – powiedział Tomasz Waszkowicz, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

– Działamy przede wszystkim w parafiach. Jesteśmy związani z Kościołem. Często jesteśmy nazywani „Prawym ramieniem Kościoła”. Taką właśnie misję chcemy spełniać – zaznaczył Tomasz Waszkowicz.

Podczas konwencji Rycerze Kolumba uczestniczą we wspólnej modlitwie, a także omawiają najważniejsze dla nich sprawy.

 

 

TV Trwam News/RIR

 

drukuj