Rzecznik rządu: Premier B. Szydło podniesie kwestię Nord Stream 2 na szczycie UE

Polska oczekuje na szybkie działania legislacyjne Komisji Europejskiej w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2; sprawa ta zostanie jednoznacznie podniesiona na szczycie UE przez premier Beatę Szydło – powiedział w czwartek PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Przed rozpoczęciem unijnego szczytu w czwartek premier Beata Szydło oświadczyła w rozmowie z dziennikarzami, że warunkiem powodzenia reform i zmian w Unii Europejskiej jest rozwiązanie jej palących problemów, wśród których szefowa rządu wymieniła m.in. kwestię Nord Stream 2. Jak zadeklarowała, zamierza rozmawiać o niej na unijnym szczycie.

Rzecznik rządu w rozmowie z PAP podkreślił, że sprawa gazociągu Nord Stream 2 jest niezwykle istotna z punktu widzenia Polski i wielu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

„Nord Stream 2 jawnie narusza nie tylko zasadę europejskiej solidarności energetycznej, ale jest wymierzony w niezależność i bezpieczeństwo całego regionu” – ocenił Rafał Bochenek.

Według rzecznika rządu, jeśli nie zostaną załatwione bieżący sprawy, wówczas trudno wierzyć, że debata nad przyszłością UE przyniesie wymierne efekty.

„Polska oczekuje na szybkie działania legislacyjne Komisji Europejskiej w sprawie trwającej budowy gazociągu Nord Stream 2, bo to leży w interesie całej UE” – mówił Rafał Bochenek.

W środę wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że Polska wywiera presję, by sprawą kontrowersyjnego gazociągu zajęły się instytucje unijne.

„Ta sprawa dotyczy rynku europejskiego, konstrukcji unii energetycznej i bezczynność instytucji unijnych jest czymś niespotykanym” – stwierdził. Konrad Szymański zadeklarował również, że jeżeli KE będzie chciała podjąć „jakiekolwiek działania” w tej sprawie, to uzyska pełne poparcie z polskiej strony.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl