fot. PAP/Mateusz Marek

Rzecznik PiS: Na posiedzeniu Rady Koalicji ostatecznie zaakceptowano skład rządu

Na posiedzeniu Rady Koalicji ostatecznie zaakceptowano skład rządu – poinformowała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Rada zebrała się we wtorek po południu, by omówić podział resortów i funkcjonowanie rządu po rekonstrukcji.

W spotkaniu, które trwało prawię godzinę, uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Porozumienia: Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

Rada koalicji powstała na mocy podpisanej w sobotę nowej umowy koalicyjnej.

Nowy rząd, na którego czele dalej będzie stać premier Mateusz Morawiecki, ma składać się z 14 ministerstw. Niektóre resorty mają być połączone. Koalicjanci PiS otrzymają po jednej tece ministerialnej.

Dzięki zmianom rząd może działać sprawniej. Według prof. Arkadiusza Jabłońskiego, socjologa, jest to jedna z prób zmiany reorganizacyjnej mocniej dopasowanej do realizacji celów.

– Każde ministerstwo realizowało własne zadania. Bardzo często zakresy obowiązków poszczególnych ministrów i zakresy działań poszczególnych ministerstw krzyżowały się. Aby podjąć jakieś sensowne działania, należało dokonać szeregu ustaleń międzyresortowych. Zatem teraz wyznaczenie najważniejszych celów i przyporządkowanie im struktury ministerstwa jest pewną szansą na to, że rząd będzie działał sprawniej – stwierdził prof. Arkadiusz Jabłoński.

Z medialnych informacji wynika, że w randze wicepremiera będzie Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Jacek Sasin i Piotr Gliński. Przewodniczący Porozumienia miałby kierować resortem rozwoju. Odpowiedzialny byłby także za kwestie pracy.

Z kolei poseł prof. Przemysław Czarnek jest typowany jako nowy minister edukacji i nauki, a wiceminister funduszy Grzegorz Puda miałby kierować resortem rolnictwa.

RIRM

drukuj