fot. PAP/Leszek Szymański

Rzecznik MŚP: sąd uchylił decyzje o karach wz. z systemem SENT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po skargach Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uchylił decyzje o karach pieniężnych nałożonych na firmę z tytułu naruszenia obowiązków związanych z systemem SENT – poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika MŚP.

Jak podano w komunikacie, do Biura Rzecznika MŚP z wnioskiem o interwencję zgłosił się przedsiębiorca z branży transportowej, wobec którego urząd celno-skarbowy wydał trzy decyzje nakładające kary pieniężne z tytułu błędu w zgłoszeniach w systemie SENT (system rejestracji i monitorowania przewozu towarów).

Wyjaśniono, że przewoźnik realizował transport samochodem cysterną wraz z przyczepą-cysterną. Po opróżnieniu przyczepy kierowca odstawił ją do bazy spółki kontynuując dalszy transport samochodem cysterną bez przyczepy. Nie dokonał jednocześnie aktualizacji zgłoszeń SENT w tym zakresie. W trakcie przeprowadzonej kontroli drogowej funkcjonariusze celno-skarbowi stwierdzili brak przyczepy, której numer rejestracyjny nadal figurował w zgłoszeniach.

„W konsekwencji, z tytułu powyższego niedopatrzenia w trakcie jednego transportu, przewoźnik został ukarany, na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, trzema karami pieniężnymi po 10 000 zł” – poinformowano.

Niezależnie od skarg złożonych przez przewoźnika Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, skargi na decyzje organu II instancji utrzymujące w mocy nałożone kary, wniósł też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zarzucił organom m.in. naruszenie zasady proporcjonalności wyrażonej w art. 12 ustawy Prawo przedsiębiorców.

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o konieczności wyeliminowania sprzecznych z prawem decyzji i uchylił wydane w sprawie decyzje organów I i II instancji” – podano w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl