J. Brudziński: Jestem spokojny o reformę sądownictwa

Jestem spokojny o porozumienie ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości – powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Polityk odniósł się w ten sposób do wczorajszego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy w Belwederze dotyczyły projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Lider Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swoje propozycje, które są analizowane. Prezydenckie projekty ustaw zostaną przedstawione prawdopodobnie w poniedziałek. Po wczorajszym spotkaniu obie strony zapewniały, że dyskusja była dobra i rzeczowa.

Uwagi PiS do prezydenckich ustaw muszą być uwzględnione, ponieważ tylko wtedy zyskają one większość w polskim Sejmie – zaznaczył Joachim Brudziński.

– Żeby kompromis, na którym nam wszystkim zależy, mógł być osiągnięty, potrzebna jest większość parlamentarna. Ta rozmowa dotyczyła tego, co w ocenie PiS musi zostać zawarte w propozycjach prezydenta, aby te propozycje znalazły większość w polskim Sejmie. Jestem o to spokojny po tym komunikacie, jaki popłynął po spotkaniu z ust prezesa Kaczyńskiego, że droga do porozumienia jest otwarta. Jestem spokojny także dlatego, że idąc do wygranych wyborów Andrzej Duda przekonał Polaków tym, że zostanie dokonana reforma wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Joachim Brudziński.

Wczorajsza rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim trwały około 1,5 godziny. Było to już drugie spotkanie ws. reformy sądownictwa. Pierwsze odbyło się na początku września.

Projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, autorstwa PiS, prezydent Andrzej Duda zawetował w lipcu.

RIRM

drukuj