Rzecznik KEP: wymóg ponawiania deklaracji o nauce religii to nadużycie

Wymóg ponawiania deklaracji o nauce religii stanowi nadużycie i niezgodność z obowiązującym prawem – podkreśla rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie.    

To odzew na docierające do Episkopatu sygnały o tym, że niektóre placówki edukacyjne domagają się od rodziców, aby ci co roku składali oświadczenia dot. chęci uczęszczania na lekcje religii bądź etyki.

Takie działanie może być odbierane jako sugerowanie zmiany decyzji w tej sprawie podjętej wcześniej – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Docierają sygnały, iż niektóre szkoły domagają się od rodziców, aby co roku ponawiali deklarację, że chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w lekcjach religii bądź etyki. Takie działanie może być czasem odbierane przez niektórych jako sugerowanie zmiany podjętej decyzji o uczestniczeniu w zajęciach religii, a to byłoby rażącym nadużyciem. Według przepisów państwowych wystarczy, że rodzice tylko jeden raz na początku edukacji w danej szkole zadeklarują, czy chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęciach z religii lub etyki – zaznacza ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Zdaniem Komisji Wychowania Katolickiego KEP, domaganie się ponownych deklaracji dot. uczęszczania na religię wywołuje niepotrzebny niepokój i zamieszanie.

Komisja przypomina też, że takie praktyki są sprzeczne z nowelizacją Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2014 r. Zgodnie z nią, deklarację wystarczy złożyć raz – rozpoczynając naukę w danej szkole lub chcąc zacząć uczęszczać na zajęcia z religii czy etyki.

RIRM

drukuj