fot. PAP/EPA

Rządowe konsultacje ws. nielegalnej imigracji

Dziś mają się odbyć konsultacje rządowe w sprawie unijnych działań dotyczących nielegalnej imigracji.

Rozmowy z szefową MSW Teresą Piotrowską oraz premier Ewą Kopacz zapowiedział w poniedziałek Grzegorz Schetyna po spotkaniu szefów MSZ i MSW państw UE, poświęconego sytuacji na Morzu Śródziemnym.  Podczas obrad unijny komisarz spraw wewnętrznych przedstawił 10-punktowy plan działań.

Zakłada on m.in. wzmocnienie operacji patrolowych na Morzu Śródziemnym, zaostrzenie walki z przemytnikami ludzi czy stworzenie dobrowolnego systemu przejmowania imigrantów przez więcej krajów Unii.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ mówi, że Polska musi się wykazać solidarnością w tej sprawie, jednak propozycje unijnego komisarza to leczenie objawów.

– Masowa emigracja jest wynikiem upadku kilku państw w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Do tego upadku przyczyniły się niestety nietrafione interwencje europejskie. Żeby ukrócić emigrację, należałoby dotrzeć do źródeł, czyli do tych państw z których pochodzą emigranci. Unia Europejska musiałaby zainwestować grube miliardy euro w gospodarkę tych państw, w przygotowanie ludzi do życia w społeczeństwie bez wojny. Nikogo na to w Europie nie stać, więc leczy się objawy – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Plan unijnego komisarza  ma być omawiany na nadzwyczajnym szczycie UE, który odbędzie się w czwartek.

W katastrofie kutra, którym pod koniec tygodnia uciekinierzy z Afryki usiłowali się przedostać do Włoch, zginęło ponad 800 osób – podały Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Przedstawiciele tych organizacji rozmawiali z większością z 27 ocalałych z tragedii, którzy wczoraj późnym wieczorem dotarli do portu w Katanii. Włoska straż przybrzeżna nie potwierdziła na razie bilansu, o którym mówili ci, którzy przeżyli tragedię.

RIRM

drukuj