fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Rząd zachęca do zawodu pielęgniarstwa i położnictwa

Rząd chce zachęcać młodych do pielęgniarstwa i położnictwa. Plan rozwoju tych zawodów rozpisany jest już do 2030 roku.

Ministerstwo Zdrowia od 2015 roku realizuje bardzo wiele przedsięwzięć na rzecz środowiska pielęgniarek i położnych – podkreśla dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia Greta Kanownik.

– Najważniejszym elementem, o którym tutaj należy wspomnieć, jest strategia na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa. Ostatnio, w 2019 roku, pan premier Mateusz Morawiecki podniósł rangę strategii na rzecz położnictwa i pielęgniarstwa do rangi polityki na rzecz położnictwa i pielęgniarstwa w Polsce – wskazuje Greta Kanownik.

To bardzo ważny dokument wypracowany wspólnie przez resort zdrowia oraz środowisko pielęgniarek i położnych, który określa zadania do 2030 roku. Oprócz kwestii finansowych, które są jednym z najważniejszych elementów tego programu, duże znaczenie mają także aspekty pozafinansowe.

Jednym z dość istotnych i ważnych dla środowiska pielęgniarek i położnych elementów jest wchodzenie porady pielęgniarskiej w AOS, a już niedługo w POZ, która przyczyni się do tego, że pielęgniarka i położna będzie mogła realizować swoje działania, swoje umiejętności czy też przekazać te swoje kompetencje, które nabyła w toku kształcenia w aspekcie jednego produktu kontraktowego – zaznacza Greta Kanownik.

Chodzi przede wszystkim o rozwój tych niezwykle potrzebnych zawodów. A są ku temu możliwości.

W ostatnim czasie zwiększyła się liczba szkół kształcących pielęgniarki i położne. Dla przykładu w roku 2014 było 74 szkół, obecnie jest 105 szkół kształcących pielęgniarki i położne – podkreśla Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.

Przykładem jest tu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która w ubiegłym roku otrzymała akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz pozwolenie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów z zakresu pielęgniarstwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl