fot. facebook.com/waldemar kraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska: W pielęgniarstwie występuje duża luka pokoleniowa, ale są przesłanki świadczące o tym, że młode kobiety garną się do tego zawodu

Rzeczywiście występuje luka pokoleniowa. Gros pań jest w okresie emerytalnym, ale są pierwsze jaskółki, które pokazują, że młode kobiety garną się do tego zawodu. 100 procent młodych adeptek odebrało w ubiegłym roku prawo do wykonywania zawodu. Wcześniej nie robiło tego około 30 procent osób – powiedział w piątkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W polskich szpitalach rośnie średni wiek zatrudnianych pielęgniarek. Średnio zatrudnia się 0,7 pielęgniarki na jedno łóżko. Dane regularnie się pogarszają.

– Trzeba mieć do tego zawodu powołanie. Nie liczy się tylko wiedza, umiejętności. Trzeba być też empatycznym, otwartym na drugiego człowieka. Rzeczywiście występuje luka pokoleniowa. Gros pań jest w okresie emerytalnym, ale są pierwsze jaskółki, które pokazują, że młode kobiety garną się do tego zawodu. 100 procent młodych adeptek odebrało w ubiegłym roku prawo do wykonywania zawodu. Wcześniej nie robiło tego około 30 procent osób – podkreślił Waldemar Kraska.

W Polsce otwieranych jest coraz więcej szkół, które mają kształcić pielęgniarki. To odpowiedź na słabnące statystyki.

– To niestety nie dzieje się z roku na rok, ale mam nadzieję, że tych pań będzie coraz więcej, bo powstaje coraz więcej uczelni kształcących w tym zawodzie – wskazał wiceminister zdrowia.

Zawód pielęgniarki nie należy jednak do najłatwiejszych.

– Nie jest to łatwy zawód, bo często jest on ciężki fizycznie. Pielęgniarki często narzekają na przykład na bóle kręgosłupa w związku z przenoszeniem cięższych pacjentów, ale musimy z tym walczyć. Myślę, że z roku na rok osób w zawodzie będzie przybywało – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z wiceminister Waldemarem Kraską w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj