fot. flickr.com

W listopadzie ubiegłego roku kopalnie wydobyły 5 mln 100 tys. ton węgla kamiennego  

Kopalnie w listopadzie ubiegłego roku wydobyły blisko 5 mln 100 tys. ton węgla kamiennego – wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Wielkość miesięcznej sprzedaży tego surowca wyniosła z kolei 5 mln ton. Na zwałach leżało 4 mln 800 tys. ton węgla. Był to zapas dwa razy większy niż przed rokiem.

Według niektórych badań, zasoby węgla znajdujące się w Polsce mogą wystarczyć na ok. 600 lat. Jednak polityka europejska dąży do rezygnacji z tego surowca.

Są to działania niekorzystne dla naszego kraju – zaznaczył Kazimierz Grajcarek. Były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” podkreślił, że węgiel powinien być głównym zabezpieczeniem energetycznym Polski.

– Oczywiście, że łączy się to z histerią, którą biznes związany z nowoczesnymi technologiami energetycznymi rozpoczął. Niestety, politycy ulegają tym naciskom i to jest problem dla nas jako dla Polski, bo poza wszystkimi sprawami, które są bardzo ważne, ważne jest też bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bardzo ważną rzeczą jest dbanie o to, żebyśmy mieli zapewniony stały dopływ paliwa. Bezpieczeństwo energetyczne kraju powinno być oparte na naszych nośnikach energii, czyli węglu kamiennym i brunatnym – wskazał Kazimierz Grajcarek.

W grudniu KE przyjęła Europejski Zielony Ład. To projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Polska ma dążyć do tego celu we własnym tempie.

W przyszłym tygodniu KE ma przedstawić kolejne założenia europejskiego Zielonego Ładu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl