Rząd tłumaczy się z zarzutów Kaczyńskiego

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się odpowiedź na zarzuty, które w ubiegłym tygodniu podczas debaty nad wotum nieufności dla rządu skierował pod jego adresem prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W dwudziestostronicowym piśmie zakwestionowano m.in. dane dotyczące kosztu budowy kilometra autostrady, liczby zamkniętych szkół, wysokości wydatków na edukację, obronność i rolnictwo czy dane dotyczące bezrobocia.

Kancelaria premiera nie zgadza się z zarzutem, iż rząd prowadzi antyrodzinną politykę; chwali się m.in. tym, że wprowadzono urlop ojcowski, ułatwiano zakładanie żłobków i przedszkoli oraz planowane jest wprowadzenie in vitro.

– Gdyby Polska miała dobrą politykę prorodzinną, a nie antyrodzinną i właściwie przeciwko młodym ludziom, to młodzi ludzie by nie emigrowali; nie zakładaliby tam rodzin – co jest oczywiście przeciwko polskiej racji stanu. To, że młodzi ludzie zakładają rodziny, osiedlają się w innych krajach; to jest niestety najgorsze co się może w Polsce wydarzyć. Brak pracy, drastycznie drogie mieszkania, brak perspektyw, brak wspierania rodzin wielodzietnych, brak rzeczywistych instrumentów wspierających rodziny – to są fakty, a nie to, co po konsultacjach ze swoimi specjalistami od PR wymyśla Donald Tusk – powiedziała poseł PiS Marzena Machałek.

W dokumencie powtórzono też informacje dotyczące budowy autostrad, które znalazły się wcześniej na stronach Ministerstwa Transportu. Resort wskazał, że średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady wynosi niemal tyle, co europejska średnia.

– Minister Nowak wskazał tutaj m.in. kraje alpejskie. Pan premier Jarosław Kaczyński odniósł się do wartości realizowanych na S8. Przypomnę państwu, że 10 km S8 kosztowało 2 mld zł. Konotopa-Powązkowska. Sławomir Nowak nie powiedział jeszcze o jednej kwestii, że oto tanie autostrady buduje się w Niemczech, tj. 8,2 mln euro za kilometr. Taniej buduje się w Słowenii, Dani, Chorwacji. O tym pan minister Nowak nie chce mówić, bo nie podejrzewam, że nie wie o tym. Jest to dowód na to, że rząd nie panuje nad kosztami realizacji inwestycji – powiedział poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

PiS zapowiedział, że odniesie się do całości rządowego dokumentu w stosownym czasie.

Wypowiedź poseł Marzeny Machałek


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj