Rząd Rumunii: w poniedziałek nowy projekt nowelizacji kodeksu karnego

Minister sprawiedliwości Rumunii Florin Iordache zapowiedział, że w poniedziałek opublikuje szczegóły nowego projektu ustawy dotyczącego zmian w kodeksie karnym. Dzień wcześniej rząd wycofał się z kontrowersyjnego dekretu łagodzącego karanie za korupcję.

Iordache, który był inicjatorem odrzuconej nowelizacji, do 7 lutego przekazał swe obowiązki zastępcy. Na razie nie jest jasne, czy zachowa stanowisko. Wcześniej spór o dekret doprowadził do dymisji ministra ds. przedsiębiorczości, handlu i kontaktów ze środowiskiem biznesu Florina Nicolae Jianu.

Wydane 31 stycznia w trybie pilnym rozporządzenie wprowadzało zasadę, że przestępstwo urzędnicze ścigane jest z urzędu w trybie postępowania karnego tylko wówczas, gdy przyniosło skarbowi państwa uszczerbek w wysokości co najmniej 200 tys. lejów (190 tys. złotych).

Ostatecznie w niedzielę rząd wycofał się z tego pomysłu po organizowanych od blisko tygodnia masowych protestach w Bukareszcie i innych miastach oraz krytycznych głosach ze strony społeczności międzynarodowej.

W ocenie ekspertów zmiana miała służyć przede wszystkim rządzącej partii PSD i jej szefowi. Liviu Dragnea obecnie odpowiada przed sądem za wynagradzanie z funduszy publicznych dwóch osób pracujących w latach 2006-2013 dla kierownictwa jego partii, na czym skarb państwa stracił 108 tys. lejów (103 tys. złotych).

Dekret, z którego ostatecznie wycofał się rząd, był uważany za najpoważniejszy krok wstecz na drodze reform, jakie podjęła Rumunia po wejściu do Unii Europejskiej w 2007 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl