Niemcy: Konsulat RP żąda sprostowania w sprawie nazistowskiej nazwy

Konsulat generalny RP w Monachium zażądał sprostowania od niemieckiego lokalnego dziennika „Badisches Tagesblatt”, który w artykule o słynnym fotografie jego miejsce urodzenia określił jako „były niemiecki Kraj Warty”.

W poniedziałkowym wydaniu dziennika ukazał się artykuł o albumie znanego fotografa mody Petera Lindbergha. W tekście napisano: „Urodzony w 1944 roku w byłym niemieckim Kraju Warty (Polska) i wychowany w Zagłębiu Ruhry Peter Brodbeck (Lindbergh – PAP) ma własne, wyjątkowe spojrzenie na modę”.

Polski konsulat w nocy z niedzieli na poniedziałek zamieścił na Twitterze skan artykułu z zaznaczonym fragmentem oraz z komentarzem: „Żądamy sprostowania!”.

Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) to część ziem zachodniej Polski, które były włączone do III Rzeszy w latach 1939–1945. Prowadzono tam germanizację i dążono do usunięcia wszelkich przejawów polskości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl