fot. PAP/Piotr Nowak

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Rząd we wtorek przyjął przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowy projekt ustawy antylichwiarskiej. Przepisy, których część została wprowadzona w związanej z pandemią tarczy antykryzysowej, będą chronić potencjalne ofiary lichwiarzy.

Przepisy zawarte w projekcie ustawy antylichwiarskiej, które przedstawił podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro, wprowadzają większy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nad pożyczkodawcami. Będą też wysokie kary dla nieuczciwych firm, nawet do 15 mln złotych. [czytaj więcej]

Ustawa przewiduje też m.in. ściśle określone limity odsetek i wszelkich kosztów pozaodsetkowych, które (w drugim przypadku) mają wynieść 45 procent. Obecnie jest to 100 procent.

Ustawa antylichwiarska ucywilizuje system udzielania w Polsce pożyczek. Polacy będą realnie przez państwo chronieni – mówił minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

– Ustawa kończy z eldorado, które działało bezkarnie w obszarze polskiej jurysdykcji. (…) Jeśli projekt zostanie uchwalony – mimo oporów i sprzeciwu części środowisk zainteresowanych utrzymaniem status quo – będzie świadectwem, że polski rząd troszczy się o sytuację Polaków. (…) Korzystanie z szybkiej pożyczki nie będzie już związane z gigantycznym ryzykiem utraty całego majątku – wskazał minister Zbigniew Ziobro.

Ponadto – jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości – „projekt ma na celu przeciwdziałanie negatywnemu zjawisku tzw. rolowania kredytu”. Chodzi o sytuacje, gdy składa się konsumentowi, który już zaciągnął kredyt, ofertę kolejnego kredytu. W rezultacie prowadzi to do tego, że klient wpada w spiralę zadłużenia.

RIRM

drukuj