fot. PAP/Piotr Nowak

Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów o nieletnich przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Zakłady poprawcze do 24. roku życia, dozór kuratora po opuszczeniu zakładu oraz łagodniejszy system dla najmłodszych i najmniej zdemoralizowanych – to nowe rozwiązania, które zakłada nowelizacja przepisów o nieletnich. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości został przyjęty przez rząd.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich – poinformował minister sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

– Celem ustawy jest z jednej strony zdecydowana reakcja na najcięższe przestępstwa – czyny zabronione, karalne – które są popełniane przez osoby nieletnie. Z drugiej strony jest też racjonalna reakcja, która w przyszłości będzie zapobiegać popełnianiu przestępstw, będzie zapobiegać demoralizacji – wskazał minister Zbigniew Ziobro.

W przypadku najpoważniejszych przestępstw dokonanych przez nieletnich, takich jak morderstwo lub gwałt, pobyt w zakładzie poprawczym będzie obligatoryjny i dłuższy niż dotychczas.

– Wobec tych osób wprowadzamy nowe narzędzia, jak możliwość wymierzenia zakładu poprawczego nie do 21., ale do 24. roku życia – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Na osobę, która opuści zakład poprawczy, sąd będzie mógł nałożyć dozór kuratora lub obowiązek kontynuowania terapii rozpoczętej w zakładzie. Pakiet zmian jest znacznie szerszy i reguluje także nieletnich, którzy wykazują się niewielką demoralizacją. Dyrektorzy szkół będą mogli kierować takich uczniów do prac społecznych, a przed sądem rodzinnym stanie dopiero dziesięciolatek. Powstaną także okręgowe ośrodki wychowawcze.

– Wprowadzimy okręgowe ośrodki wychowawcze, by odizolować nieletnich, którzy często jako zdemoralizowani, notoryczni wagarowicze w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych są w ramach jednej grupy np. z osobami, które mają na swoim koncie zabójstwo, ale z jakichś powodów nie trafiły do zakładu poprawczego – powiedział wiceminister Michał Woś.

Nowelizacja była przygotowywana przez szereg ekspertów – psychologów, sędziów rodzinnych, specjalistów z zakładów poprawczych i praktyków resocjalizacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl