Rząd przedstawił informacje na temat podatku od wydobycia

Rząd przedstawił informację na temat wpływu podatku od wydobycia niektórych kopalin na sektor wydobywczy miedzi czy srebra oraz sektor finansów publicznych.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń próbował przekonywać, że podatek ten pozwolił uzyskać państwu rentę surowcową, a z drugiej strony zapewnił KGHM godziwe zyski.

Posłowie PiS mówili m.in. o skutkach opodatkowania niektórych złóż przy wzrastających cenach wydobycia.

Poseł Wojciech Zubowski z PiS wskazał na negatywne oceny samorządowców i ekspertów względem wprowadzonego przez rząd podatku. Polityk podkreślił braki w raporcie ministerstwa na temat planowanych inwestycji czy eksploatacji w sektorze.

– Negatywnie o tym podatku wypowiedzieli się związkowcy. Można powiedzieć że to jest naturalne, ale wypowiedzieli się też samorządowcy z wszystkich opcji politycznych, również Sejmik Województwa Dolnośląskiego zarządzany przez PO. Rozumiem, że tylko rząd i posłowie PO mają rację, wszyscy poniżej absolutnie nie. Są fakty i liczby w raporcie, tylko że nie te, które powinny być. Powinno się zwrócić uwagę na to, że raport nie został złożony w Sejmie w odpowiednim terminie ustawowym, ale to było przedmiotem naszej dyskusji na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Dysponują także opiniami niezależnych ekspertów, którzy potwierdzają wszelkie te zagrożenia – powiedział poseł PiS Wojciech Zubowski

Poseł Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju powiedział, że nie ma możliwości utrzymania bilansowości złóż przy zwiększaniu opodatkowania.


Pobierz

Pobierz

Politycy podkreślali, że rząd jest nastawiony jedynie na zyski ze spółki KGHM, a nie ma pomysłu na jej strategiczny rozwój.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl