fot. pixabay.com

Rząd podejmie kolejne kroki w walce z wykluczeniem komunikacyjnym

Resort infrastruktury oraz spółki kolejowe podejmują działania, które pozwolą lepiej skomunikować transport kolejowy z połączeniami autobusowymi. Ma to zmniejszać wykluczenie komunikacyjne. O szczegółach dyskutowano w trakcie Kongresu 590.

Potrzebujemy więcej połączeń kolejowych i autobusowych. Dostęp do transportu zbiorowego jest niemożliwy w wielu regionach, a prace nad tym, by to zmienić, toczą się w wielu obszarach od dawna.

– W ramach dobrego taboru, zmodernizowanej infrastruktury, nowoczesnych dworców – mówił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Polska w ostatnich latach konsekwentnie modernizuje kolejne dworce kolejowe.

– Program inwestycji dworcowych realizowany w latach 2016-2023 z budżetem 2 mld zł obejmuje blisko 200 dworców w tej perspektywie. Na kolejną perspektywę, która jest właśnie przygotowywana, trafi kolejnych 150 dworców – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Program resortu infrastruktury na lata 2020-2025 zakłada około 200 dodatkowych inwestycji. Powstaną 104 nowe przystanki, 45 zostanie odbudowanych, a w przypadku 51 dojdzie do wydłużenia lub przebudowania peronów. Inwestycje mają być realizowane ze środków własnych PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Linia kolejowa ma taką charakterystykę, że potrzebuje jeszcze ostatniej mili. Tutaj ma miejsce wielkie działanie, które się łączy z transportem zbiorowym autobusowym – wskazał Andrzej Bittel.

To działanie już nabiera realnych kształtów, bo PKP SA przejęło nadzór nad częścią spółek PKS-owych, co ma poszerzyć ofertę transportu zbiorowego. Autobus może zastąpić pociąg, gdzie jest to możliwe. Już teraz PKP korzysta z autobusów w przypadku awarii czy modernizacji linii kolejowych. W planach jest włączenie nowych podmiotów we wspólny bilet.

– PKP Intercity i PKS Polonus podpisało porozumienie o współpracy, które przygotuje włączenie przewoźnika autobusowego do wspólnego biletu. To jest początek. Zaczynamy to z Polonusem – podsumował Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

TV Trwam News

drukuj