Rząd ma się zająć Portami Lotniczymi

W tym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy o komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – poinformował wiceminister infrastruktury Sławomir Żałobka.

Od stycznia 2016 r. Porty Lotnicze mogą już być spółką akcyjną.

Według założeń – powstanie jednoosobowa spółka, w której Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem.

Według rządu – działalność przedsiębiorstwa w obecnej formie nie przyczynia się do jego rozwoju. Projekt zakłada także ujednolicenie własności nieruchomości PPL.

Poseł Maciej Małecki, z Sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej mówi, że dotychczasowe obietnice rządu rozmijały się z rzeczywistością.

– Patrząc na to, co robi Ministerstwo Skarbu Państwa, odnosimy wrażenie, ze nikt nie panuje nad tym, co dzieje się w sektorze lotniczym w Polsce. Bardzo dokładnie będziemy przyglądać się temu, co rząd PO-PSL robi z polskimi portami lotniczymi, bowiem tym ludziom, którzy obecnie rządzą Polską po prostu trzeba bardzo mocno patrzeć na ręce. Po doświadczeniach ośmiu lat z obietnicami, z modernizacją, restrukturyzacją wielu polskich przedsiębiorstw trudno uwierzyć, żeby obietnice polityków koalicji rządzącej nagle doprowadziły do tego, że jakieś przedsiębiorstwo zostanie postawione na nogi – powiedział poseł Maciej Małecki.

PPL zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi – w Warszawie lotniskiem Chopina i w Zielonej Górze. Ma również udziały w spółkach nadzorujących działanie wielu lotnisk. Ponadto PPL ma udziały w firmach świadczących usługi pozalotnicze.

Zatrudnienie w PPL zmniejszyło się w ciągu ubiegłego roku o jedną trzecią.

RIRM

drukuj