Rząd m.in. o recyklingu pojazdów

Ograniczenie szarej strefy w przetwarzaniu pojazdów wycofanych z eksploatacji – to cel projektu, którym dziś ma zająć się rząd.

Jeżeli nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wejdzie w życie, to oddanie do demontażu dowolnego pojazdu, bez względu na to, w jakim kraju UE był on zarejestrowany, będzie zwolnione z opłat.

Poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu a obecnie członek sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że działania podejmowane ws. utylizacji są ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wszelkie działania mające na celu kwestię utylizacji pojazdów wycofanych z ruchu, mają istotne znaczenie dla rynku samochodowego. Przede wszystkim mają znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym dlatego, że zarówno w Polsce jak i w państwach europejskich co najmniej 6-8 proc. wypadków – do których dochodzi – powstaje z tytułu tych przyczyn, jakie są związane ze stanem technicznym pojazdu. Widoczne jest to także w Polsce, gdzie sprowadza się tysiące samochodów z zagranicy o kilkunastoletnim stażu, w których czasami, w cudzysłowie mówiąc „podkręca się wielokrotnie liczniki”. Te samochody niejednokrotnie są bardzo niebezpieczne dla innych użytkowników – zaznacza poseł Jerzy Polaczek.

W październiku Komisja Europejska pozwała Polskę ws. przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja Europejska ma zastrzeżenia do obecnej organizacji wycofywania zużytych pojazdów i ich recyklingu.

RIRM

drukuj