fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd czeka na informacje władz Warszawy ws. rozwiązania awarii oczyszczalni ścieków „Czajka”

Rząd czeka na informacje władz Warszawy o rozwiązaniu, które pozwoli wyłączyć rurociąg tymczasowy na Wiśle – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że rozwiązanie, jakie zaproponował rząd, jest awaryjnym i nie może być wykorzystywane przez wiele miesięcy.

Michał Dworczyk zaznaczył, że zadania, jakie prowadzi m.in. wojsko, absorbują dużo sił i środków.

– Czekamy cały czas na informację, jak ratusz zamierza rozwiązać ten problem, bo to, co państwo widzą w tle, to rozwiązanie tymczasowe. Ten bypass nie może być używany przez wiele, wiele miesięcy. My robimy ten bypass po to, żeby zahamować zrzut ścieków do rzeki, natomiast liczymy, że władze miasta zaproponują jakieś rozwiązanie, które będzie funkcjonowało do momentu usunięcia naprawy tego kolektora biegnącego pod dnem Wisły – mówił szef KPRM.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, poinformował z kolei, że obecnie trwa zgrzewanie dostarczonych rur. Wskazał, że ostatnie rury trafią na plac budowy w czwartek w godzinach południowych.

– Myślimy, że to zgrzewanie zakończy się w piątek. Są przetestowane pompy, które będą tłoczyły te ścieki. To będzie system po cztery pompy do każdej rury. Ich wydajność pozwoli na to, żeby bezpiecznie tą ilość ścieków, która pływa, aby ją odprowadzić tym zastępczym rurociągiem do komory rozprężnej po drugiej stronie brzegu, a potem dalej tym zasadniczym rurociągiem do oczyszczalni „Czajka” – powiedział Krzysztof Woś.

Do awarii kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, doszło w ubiegłym tygodniu. W reakcji na awarię premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu bezpośrednio przesyłającego nieczystości do oczyszczalni, który zostanie ułożony na nowo budowanym moście pontonowym. Pomoc rządu przyjęły władze stolicy. Wojsko Polskie zakończyło już jego budowę.

RIRM

drukuj