fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd chce zmian w Trybunale Konstytucyjnym

W Sejmie rozpoczęły się prace nad regulacjami, poprzez które koalicyjna większość chce unieważniać orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Prawo i Sprawiedliwość zgłasza sprzeciw, a w swojej opinii Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że wszystkie orzeczenia obowiązują i wywołują skutki prawne.

Wymianę wszystkich sędziów w Trybunale Konstytucyjnym rząd chce przeprowadzić w trzech krokach – poprzez zmianę Konstytucji oraz dwie ustawy. Projekt konstytucyjny został odłożony na później. Podjęto pracę nad projektami ustaw, które mają odsunąć od orzekania w Trybunale tych sędziów, których nie uznaje koalicyjna większość.

– Chcemy zadbać, żeby jego skład był wybierany w sposób przejrzysty z poszanowaniem zasad demokratycznych i praworządności – powiedziała  Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł KO, przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości.

Ustawa jest próbą unieważnienia orzeczeń Trybunału, które zostały wydane przy udziale sędziów, jakich koalicyjna większość nazywa dublerami. Sprzeciw wobec takiego scenariusza wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich w opinii, jaką skierował do Sejmu. Trudno uznać, by stał on po stronie byłego obozu władzy.

 – Nieprawidłowe ukształtowanie składu organu państwa nie prowadzi automatycznie do uznawania jego aktów za nieważne czy nieistniejące z mocy prawa. Przyjęcie takiego założenia mogłoby wręcz zakłócić prawidłowe funkcjonowanie państwa – zaznaczył Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Uznał on wszystkie orzeczenia Trybunału za obowiązujące i wywołujące skutki prawne. O tym, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i mają moc powszechnie obowiązującą, przypominała prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego.

– Właśnie po to są ostateczne, żeby nie można było ich wzruszyć (…). Sędziowie zostali powołani zgodnie z prawem. Nie ma żadnych podstaw, by kwestionować ich powołanie – wyjaśniła.  

Koalicyjna większość chce wybrać „swój” Trybunał, bo dziś ma większość w Sejmie – mówił poseł PiS, Krzysztof Szczucki.

– Wasza ustawa ma uczynić Sejm organem zwierzchnim wobec TK i jego wyroków – ocenił prof. Krzysztof Szczucki, poseł PiS.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Kamila Gasiuk-Pihowicz, zapowiedziała, że w piątek złoży wniosek o wysłuchanie publiczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl