fot. twitter.com

Ryszard Legutko będzie przewodniczył delegacji PiS w PE

Profesor Ryszard Legutko poinformował PAP w czwartek, że będzie przewodniczył delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim. Jak dodał, będzie także kandydatem na szefa grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Według informacji PAP zastępcą Legutki będzie europoseł Tomasz Poręba.

W piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie m.in. w gronie nowo wybranych europosłów ugrupowania. Legutko poinformował po spotkaniu PAP, że ponownie zostanie szefem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim.

„Spotkałem się prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim i zostałem nominowany jako przewodniczący delegacji PiS w PE” – powiedział Legutko. Jak zaznaczył, nie po raz pierwszy będzie pełnił funkcję szefa delegacji.

„Jestem też kandydatem na przewodniczącego grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów” – dodał profesor. Legutko podkreślił, że do zadań przewodniczącego EKR należeć będzie tworzenie „mniej lub bardziej tymczasowych” koalicji w PE.

Europoseł pytany, czy PiS będzie zabiegać o to by mieć komisarza w nowej kadencji Komisji Europejskiej odparł, że ta kwestia jest domeną rządu.

„My rozmawialiśmy o sprawach parlamentarnych, uczestnictwie w komisjach (w PE), o tym, jakie komisje mają priorytet” – dodał Legutko.

Pytany o negocjacje na temat ewentualnych sojuszy PiS w PE odpowiedział, że ciągle trwają rozmowy na ten temat.

„Jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić” – podkreślił.

Prof. Ryszard Legutko zaprzeczył jednocześnie, jakoby prowadził negocjacje z ramienia PiS z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd.

Ryszard Legutko w poprzedniej kadencji PE również był szefem delegacji PiS oraz współprzewodniczącym EKR.

PAP/RIRM

drukuj