fot. pixabay.com

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70. roku życia

Ruszyły kolejne zapisy dla seniorów na szczepienia przeciw COVID-19. Ze szczepionki będą mogły skorzystać osoby powyżej 70. roku życia.

Zapisy na szczepienia dla seniorów rozpoczęły się o godzinie 6.00. Na zastrzyk przeciw COVID-19 mogą umawiać się osoby, które ukończyły 70. rok życia.

– Pierwsze sygnały, które mamy, są bardzo optymistyczne, jest bardzo duże zainteresowanie. Mam sygnały, że pod przychodniami lekarzy rodzinnych gromadzą się kolejki. Apeluję, by w nich nie stać, można zarejestrować się przez infolinię albo dzwoniąc do swojego lekarza rodzinnego i nie gromadzić się – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w Polskim Radiu.

Aby skorzystać z całodobowej infolinii NFZ, należy zadzwonić pod numer 989. Konsultant zaproponuje miejsce i termin szczepienia.

Zainteresowanie było tak duże, że w pewnym momencie infolinia była przeciążona. Jeśli mamy problem z dodzwonieniem się, to można skorzystać także z rejestracji za pomocą [Internetowego Konta Pacjenta] na stronie [pacjent.gov.pl].

– I trzecia możliwość zarejestrowania się, ale bez terminu, czyli zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, kiedy pojawi się szczepionka i możliwość umówienia na konkretny termin, to jest wysłanie SMS-a, czyli wiadomości tekstowej o treści SZCZEPIMY SIĘ na numer 664 908 556 – powiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Jeżeli wystąpi problem z dotarciem do punktu szczepienia, należy zadzwonić do urzędu gminy i poprosić o pomoc. Od 15 stycznia na szczepienie mogą umawiać się także osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia. Same szczepienia seniorów rozpoczną się w poniedziałek.

– W pierwszym kwartale możemy zaszczepić tylko prawie 3 miliony Polaków. Tych dawek będzie troszkę więcej niż 6 milionów – zaznaczył Waldemar Kraska w Polskim Radiu.

Nie będzie komercyjnych szczepień – powiedział szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

– Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest Narodowy Program Szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji szczepionki i to, co nas ogranicza to producenci i dostawy – podkreślił szef kancelarii premiera.

Zapotrzebowanie jest duże, na całym świecie. Dlatego nawet, jeśli szczepienia komercyjne byłyby dozwolone, to prywatne podmioty miałyby problem z uzyskaniem preparatu.

https://twitter.com/szczepimysie/status/1352254569376575488

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj