fot. PAP/EPA

Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki

Ministerstwo Zdrowia podało dziś najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2. Mamy dziś 711 nowych zakażeń, zmarło 15 osób.

Najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 odnotowano we wtorek w województwie lubelskim – 109, mazowieckim – 107 i w łódzkim – 74. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia z innymi schorzeniami 10. Jak zapowiada resort zdrowia, czeka nas czwarta fala koronawirusa.

Jedyną skuteczną bronią w chorobie są szczepienia – akcentował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki.

– Trzecia dawka będzie dla osób, które chcą i pracują czynnie z pacjentami, czyli dla pracowników służby zdrowia, także dla osób powyżej 50 roku życia. To jest grupa, która w sposób naturalny ma mniejszą odporność niż osoby młode czy też zdrowe – mówił Waldemar Kraska.

Trzecią dawkę będzie można podać po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19. Jako trzecia dawka będą stosowane preparaty firm Pfizer i Moderna. Dzięki szczepieniom na COVID-19 umiera znacznie mniej osób niż w poprzednich falach zachorowań – dodał wiceminister zdrowia.

– Jeżeli byśmy cofnęli się kilka miesięcy wstecz, kiedy była poprzednia fala, wtedy przy takiej dziennej ilości zakażeń było 10-krotnie więcej zgonów niż w tej chwili. To, że jesteśmy zaszczepieni, że grupa ryzyka jest zaszczepiona, jest dowodem na to, że szczepienia są ważne, konieczne i ratują nam życie – podsumował Waldemar Kraska.

Rejestracja na szczepienie trzecią dawką rusza w najbliższy piątek.

TV Trwam News

drukuj