PAP/Maciej Kulczyński

W Polsce ruszyły szczepienia populacyjne przeciwko SARS-CoV-2

Ruszyły szczepienia seniorów. Wszyscy, którym udało się zapisać, otrzymają dwie dawki szczepionki – zapewnił rząd. Pozostali muszą czekać na nowe dostawy.

Jako pierwszy w Polsce w grupie „70 plus” zaszczepiony został 87-letni Pan Włodzimierz z Katowic.

W całym kraju w tym tygodniu dostępnych będzie blisko 6 tysięcy punktów szczepień. Dawki otrzymają wszyscy zarejestrowani.

– Na ten tydzień wszystkie szczepienia zostaną absolutnie wykonane, ponieważ szczepionki już wyjechały z magazynów – poinformował minister Michał Dworczyk.

Zainteresowanie jest ogromne.

– Terminy, które udostępniliśmy pacjentom, zostały w ciągu 2 dni całkowicie wykorzystane. Dopóki dostawy są, jakie są, nie będziemy w stanie więcej niż 30 osób populacyjnie szczepić w ciągu tygodnia – wskazała Katarzyna Turek-Fornelska, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Przez ograniczoną dostępność szczepionek już wszystkie dostępne na szczepienie terminy zostały zajęte do końca marca.

– Nie ma miejsc. Przy telefonie czeka się około godziny, żeby się potem dowiedzieć, że nie ma miejsc, możliwości – mówił Pan Andrzej z Gdańska.

– Mąż dostał, ja nie dostałam – dodała Pani Teresa z Gdańska.

Wszystkie osoby, które chcą się zaszczepić, nadal mogą się zapisywać.

– Jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy do Państwa dzwonić i zapraszać na konkretny termin – zapewnił minister Michał Dworczyk.

Marlena Maląg, minister rodziny, przypomniała, że nie warto wybierać się osobiście do przychodni. To nie przyspieszy procedury, a stwarza tylko zagrożenie.

https://twitter.com/szczepimysie/status/1352608627530604545

– Całodobowa infolinia 989 do Państwa dyspozycji, poprzez e-rejestrację, poprzez stronę gov.szczepimysie, także poprzez nowy kanał wysłania SMS-a – oznajmiła szefowa resortu rodziny.

Osoby powyżej 70 roku życia mogą wysłać wiadomość na numer 664 908 556 o treści „Szczepimy się”. Jutro do Polski miała dotrzeć kolejna dostawa szczepionki Moderna. Firma przesunęła wysyłkę na weekend.

– To jest kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatniej chwili o zmianie terminu dostawy – oznajmił szef KPRM.

Rząd przewiduje, że mogą pojawiać się kolejne opóźnienia w dostawach. Tymczasem opozycja krytykuje organizację szczepień.

– Mówimy: leżycie na łopatkach – zaznaczył Robert Biedroń.

– Mamy dzisiaj do czynienia z jednym wielkim chaosem – dodała Agnieszka Pomaska z KO.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił wszystkie siły parlamentarne na ponadpartyjne spotkanie dotyczące szczepień. Narodowy Program Szczepień powinien być realizowany w spokoju i bez sporu politycznego – powiedział minister zdrowia.

– Bardzo ważne, żebyśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty. Jesteśmy otwarci na dyskusje, które dotyczą modyfikacji rozwiązań – podsumował Adam Niedzielski.

Wszystkie ugrupowania potwierdziły, że wezmą udział w jutrzejszym spotkaniu, które ma rozpocząć się o 9.00. Lewica chce, aby rozmowy były transmitowane w internecie.

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj