fot. pixabay.com

Osoby przewlekle chore mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19

Dziś ruszyły zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych. W poniedziałek rozpocznie się dla nich proces szczepień. Resort zdrowia zaleca, aby te osoby otrzymały preparaty Moderny i Pfizera.

Do grona osób, dla których od dziś ruszyły zapisy na szczepienia, Ministerstwo Zdrowia zaliczyło pacjentów dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek oraz poddawanych wentylacji mechanicznej. Na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisać się również pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, jak również osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r.

Osoby otrzymają automatyczne skierowania, które są wystawiane przez Centrum e-Zdrowia. Jeśli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, pacjent musi skontaktować się z wybranym punktem szczepień i umówić się na termin podania preparatu. Dializowani pacjenci otrzymają zastrzyki w centrach dializ. Chorzy na nowotwory, którzy nie przebywają w szpitalach, zaszczepią się w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu w centrach onkologii. Pierwsze osoby mają być zaszczepione 15 marca.

TV Trwam News

drukuj