Ruszyło postępowanie arbitrażowe PGNiG z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło postępowanie arbitrażowe z Gazpromem. Chodzi o zmianę warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. – poinformowało w oficjalnym komunikacie.

„Działania podejmowane przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego” – wyjaśniła spółka.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówi, że problem tkwi w tym, iż Gazprom nie chce negocjować.

– Jesienią zeszłego roku otworzyło się tzw. okienko negocjacyjne i PGNiG mógł zwrócić się do Gazpromu o negocjacje dotyczące ceny, którą płaci Polska za rosyjski gaz. PGNiG niestety nie osiągnął żadnego sukcesu w tej sprawie. Gazprom nie chce rozmawiać, zatem pozostaje droga arbitrażowa. To jest wszystko przewidziane w kontrakcie długoterminowym, który jest podpisany między PGNiG i Gazpromem. Można powiedzieć tylko tyle, że pomimo pewnej obniżki cen rosyjskiego gazu w 2011 roku, w dalszym ciągu Polska płaci Rosjanom jedną z najwyższych cen w Europie – przypomina Piotr Naimski.

Były wiceminister gospodarki dodaje, że kiedy wcześniej PGNiG zagroziło Rosjanom arbitrażem, ci usiedli do rozmów. Poseł liczy, że teraz będzie podobnie.

RIRM

drukuj