Ruszyła kampania informująca o reformie sądownictwa

Polska Fundacja Narodowa ruszyła z kampanią informacyjną o reformie sądownictwa. W całej Poslce pojawiły się już pierwsze billbordy. Akcja ma pokazać Polakom, że zmiany w sądownictwie są koniecznością.

W całej Polsce można już zobaczyć pierwsze billbordy kampanii informacyjnej “Sprawiedliwe sądy” prowadzonej przez Polską Fundację Narodową. Jedno z haseł kampanii brzmi: “Niech zostanie tak, jak było … Czy napewno tego chcesz”.

Słowa te nawiązują do wypowiedzi byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, które padły podczas jednego z protestów: “Trzeba zmienić wszystko, żeby wszystko pozostało po staremu”. To zdanie według wielu komentatorów obnarzyło intencje środowiska sędziowskiego.

– My nie chcemy, żeby było tak, jak było. My chcemy, żeby było inaczej. Inaczej tzn., żeby polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale też żeby otwierał się na nowych, młodych sędziów – mówiła premier Beata Szydło.

Prezes Rady Ministrów uznała propozycję kampanii o wymiarze sprawiedliwości za „konieczną i potrzebną”.

– Ta debata, która rozpoczyna sie poprzez akcję informacyjną ma jeszcze raz przypomnieć o tym, jakiej chcemy sprawiedliwości  w Polsce, a jaka ona jest w tej chwili – wskazała szefowa rządu.  

Polska Fundacji Narodowa działa na rzecz dbania o dobry wizerunek kraju, a ten – jej zdaniem – niesłusznie został nadszarpnięty.  Stało się to między innymi za sprawą wiceprzewodniczacego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

– Mamy problem z praworządnością w Polsce. To, co się dzieje w Polsce, to  duże wyzwanie dla rządów prawa – mówił unijny urzędnik.

Fundacja chce pokazać, że reforma sądownictwa jest przeprowadzana w nurcie europejskiego i światowego dziedzictwa demokratycznego – zaznaczył Maciej Świrski z Polskiej Fundacji Narodowej.

– Będziemy informowali o tym, że np. dopiero od 1 stycznia będzie wprowadzony przepis o losowym przydziale spraw w sądach. Co jest absolutnym kuriozum nieistniejącym w demokratycznych państwach. Wszędzie na świecie od USA po całą Europę sprawy są przydzielane losowo – podkreślał Maciej Świrski.

Kampanię Polskiej Fundacji Narodowej krytykuje opozycja.

– Zamiast rozpoczętej właśnie kampanii propagandowej i milionów złotych, które są wydawane ze spółek Skarbu Państwa na tę kampanię  – proponujemy otwartą merytoryczną rozmowę nad konkretnymi rozwiązaniami, które maja na celu usprawnienie wymiaru sprawiedliwości – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł Nowoczesnej.

Tego stanowiska nie podziela mecenas Henryk Lipski.

– Jeżeli wprowadzamy rozwiązania, które obowiązują na Zachodzie w państwach starej Unii – które mienią się bardzo demokratycznymi – i przedstawiciele tych państw krytykują, że u nas jest to źle robione, niewłaściwie – to ta promocyjna akcja informująca również zagranicę jest jak najbardziej potrzebna – zaznaczył adwokat.

W sieci dostępne są już strony internetowe: takjakbylo.pl i sprawiedliwesady.pl. Powstał także pierwszy spot internetowy.

W kancelarii prezydenta trwają prace nad nowymi projektami dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Poprzednie ustawy przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości szef państwa polskiego zawetował. W przyszłym tygodniu Andrzej Duda rozpocznie konsultacje nad swoimi projektami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl