Rusza zbieranie podpisów ws. zawieszenia paktu klimatycznego

Dziś w Sejmie zainaugurowano akcję zbierania podpisów poparcia dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Zawieszenie Pakietu Klimatyczno- energetycznego Unii Europejskiej”.

O szczegółach akcji zbierania podpisów mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

 – Akcja jest przeprowadzana w siedmiu państwach, co najmniej w siedmiu państwach Unii Europejskiej. Powinniśmy zebrać co najmniej milion głosów, żeby można było zaliczyć to że państwo bierze w tym udział. Trzeba zebrać 7 tysięcy głosów i będziemy wszędzie zbierać podpisy gdzie to jest możliwe. Również będzie możliwość online, czyli można będzie złożyć podpis przez komputer. Co prawda nie jest to jeszcze gotowe ale te papierowe już będziemy rozprowadzać i zbierać te podpisy przez „Solidarność”, OPZZ, Forum Związku Zawodowego – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Chcemy rzeczowej debaty nad pakietem, jego szkodliwości i zagrożeń jakie niesie dla polskiej gospodarki.

Po co to jest potrzebne? Po to aby odbyła się debata w Unii Europejskiej na temat pakietu klimatyczno-energetycznego żeby zawiesić ten pakiet. To jest bardzo szkodliwe dla naszej gospodarki. Z drugiej strony jest bardzo szkodliwy dla naszych rodzin, przede wszystkim dla ceny energii. Cena energii może wzrosnąć w 2013 roku około 40 proc. a ciepło o 22 proc. Jeśli będzie w dalszym ciągu realizowany ten pakiet to cena energii może wzrosnąć nawet 100 proc. – dodał Kazimierz Grajcarek.

Dziś został także zainaugurowany Parlamentarny Zespół pod nazwą „Pakiet – Stop”. Jego celem jest wspieranie działań na rzecz zawieszenia pakietu klimatyczno – energetycznego Unii Europejskiej oraz dalszych regulacji klimatycznych.

Zawieszenie to miałoby obowiązywać do czasu podpisania umowy międzynarodowej dotyczącej emisji CO2 przez największych emitentów m.in. Chiny, USA, Indie czy Brazylię.

 

Wypowiedź Kazimierza Grajcarka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj