fot. PAP/Albert Zawada

Rusza program „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Od dziś rusza program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest on skierowany do osób, które nie mają własnego mieszkania czy domu, ale również do rodzin z co najmniej dwójką dzieci.

Dzięki programowi „Mieszkanie bez wkładu własnego” osoby poszukujące dachu nad głową będą mogły starać się o kredyt bez wkładu własnego. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował od 10 do 20 proc. kwoty płaconej za mieszkanie, maksymalnie 100 tysięcy złotych. I ta gwarancja zastąpi wkład własny. Będzie możliwa również spłata rodzinna. Czyli jeśli w czasie spłaty, kredytobiorcy urodzi się dziecko, BGK spłaci część kapitału kredytu. To 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka. Program będzie jednak modyfikowany. Jedna ze zmian to usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji. Zwiększy się limit ceny jednego metra kwadratowego.

„Ostatnią z proponowanych przez nas zmian jest objęcie spłatami rodzinnymi kredytów o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości. Zmiana ta ma na celu propagowanie kredytów ze stałą stopą procentową” – poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Zmiany wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 roku. Gwarantowane kredyty na mieszkanie będą udzielane do 31 grudnia 2030 roku. Udzielą je banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jutro ruszy zawieranie umów z bankami. Lista instytucji, w których będzie można ubiegać się o kredyt, będzie dostępna na stronie internetowej BGK.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl