fot. PAP/Mateusz Marek

Rusza druga edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Ponad miliard złotych trafi na wsparcie czytelnictwa w Polsce. Rusza druga edycja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pierwsza ma już pewne sukcesy. Okazuje się, że w ubiegłym roku nieco więcej osób przeczytało co najmniej jedną książkę. Było to 42 procent. W 2018 roku ten odsetek wyniósł zaledwie 37. 

Czytanie poszerza naszą wiedzę, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię. To oczywiste korzyści płynące z przebywania z książką, ale niestety nadal wielu z nas nie docenia tych zalet. W 2020 roku 58 proc. naszych rodaków nie przeczytało żadnej książki. Na szczęście to jest  mniej niż w latach ubiegłych. Np. w 2018 roku takich osób było 63 proc. Być może wpływ na poprawę ma trwający od 2016 roku Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Rusza jego druga edycja.

– W tej chwili jest to 1 mld 80 mln złotych na polskie czytelnictwo – wskazał prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury.

To – jak poinformował Piotr Gliński – wzrost o 40 procent. Program składa się z kilku komponentów.

– Podnoszenie oferty czy jakości pracy bibliotek. Prace koordynuje Biblioteka Narodowa. Drugi komponent to inwestycje, czyli budowa nowych bibliotek i wsparcie istniejących – wyjaśnił wicepremier.

W minionych 5 latach zrewitalizowano 220 bibliotek. Zrealizowano też duże zakupy – oznajmił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

– Ponad 3 miliony książek co roku trafiało do bibliotek dzięki poprzedniej edycji. W najbliższej edycji do bibliotek publicznych trafi więcej książek – dodał dr Tomasz Makowski.  

Na ten cel będzie wydane pół miliarda złotych. Środki trafią do autorów książek,  księgarzy, a także do bibliotek szkolnych. Minister edukacji prof. Przemysław Czarnek zapowiedział zwiększenie zakupów pozycji związanych z historią XX wieku. Będą też biblioteki w przedszkolach.

– Idziemy naprzód z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa w szkołach i przedszkolach. Chodzi o to, aby dzieci i młodzież miały argumenty merytoryczne, a nie bazowały na jakimś fałszywym przekazie – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Program ma też promować czytelnictwo poprzez różne konkursy i spotkania z autorami.

TV Trwam News

drukuj