Rusza budowa A1 między Strykowem a Tuszynem

Rusza budowa 40-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem (Łódzkie). Wczoraj podpisano ostatnią, trzecią umowę na jego budowę – poinformował rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA Maciej Zalewski. 

Umowę na zaprojektowanie i zbudowanie odcinka A1 od Strykowa do Tuszyna podpisano w grudniu 2010 r. Zakończenie prac planowano początkowo na drugą połowę 2013 r., ale budowa opóźniła się o 10 miesięcy w związku z koniecznością wprowadzenia zmian do założeń projektowych.

Na początku tego roku wydano ostatnie zezwolenia na budowę. Konsorcjum Polimeksu-Mostostalu, Dobrastav i MSF miało wybudować tę drogę za 1,158 mld zł. Jednak jeszcze w styczniu 2014 r. GDDKiA zerwała z firmami umowy, a w lutym ogłosiła kolejny przetarg. Aby zwiększyć zainteresowanie inwestycją, trasę podzielono na trzy fragmenty.

Zalewski przypomniał, że do tej pory podpisano umowy dotyczące budowy dwóch odcinków: od węzła Łódź-Północ do węzła Brzeziny oraz od węzła Romanów do węzła Tuszyn. Pierwszy z nich – długości 14,1 km – wybuduje konsorcjum firm Strabag-Budimex, a wartość inwestycji oszacowano na ponad 339,6 mln zł. Z kolei trasę z Romanowa do Tuszyna o łącznej długości 16 kilometrów (z wyłączeniem fragmentu 2,7 km, czyli węzła „Łódź-Południe”) wykona konsorcjum Budimex-Strabag za ponad 327 mln zł.

W poniedziałek podpisano ostatnią umowę, która dotyczy budowy fragmentu trasy Brzeziny-Romanów. Jak poinformował rzecznik, ten fragment A1 (od węzła Brzeziny do węzła Romanów) o długości 11 km wybuduje firma Mota-Engil. W tym przypadku wartość kontraktu wynosi ponad 360,7 mln zł.

Według Zalewskiego nowa trasa będzie miała nawierzchnię betonową, której trwałość ocenia się na 30-40 lat. Wiadomo, że wykonawca ma 22 miesiące, wraz z okresami zimowymi, na sfinalizowanie prac.

Rzecznik zwrócił uwagę, że 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 między Strykowem a Tuszynem jest bardzo ważny, ponieważ będzie stanowił wschodnią autostradową obwodnicę Łodzi i umożliwi w przyszłości wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta.

Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie, na północ od Łodzi, przecina autostradę A2, natomiast w Gliwicach – A4. Autostrada kończy się na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl