fot. pixabay.com

RPP zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Jeszcze dziś rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jej członkowie zdecydują o wysokości stóp procentowych, która wpływa na oprocentowanie kredytów.

Część ekonomistów spodziewa się kolejnej obniżki stóp procentowych o co najmniej 25 punktów bazowych. Eksperci uważają jednak, że Rada Polityki Pieniężnej od przyszłego miesiąca zdecyduje się na pauzę, aby sprawdzić, jak będzie kształtowała się inflacja. Mariusz Kękuś, ekonomista, uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie już teraz.

Spodziewałbym się neutralnej decyzji, czyli utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie. Ewentualnie kolejna decyzja będzie na posiedzeniu w następnym miesiącu. Na razie mieliśmy dwie obniżki. Trzeba poczekać na ich efekty, zobaczyć, jak rynek będzie reagował i wtedy podejmować decyzje. Czyli obniżamy stopy procentowe, obserwujemy, co się dzieje i ewentualnie reagujemy na następnym posiedzeniu. Zakładałbym taki scenariusz przewiduje Mariusz Kękuś.

W październiku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi teraz 5,75 procenta. Kluczowym czynnikiem wpływającym na obniżanie stóp procentowych jest spadek inflacji. Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja wyniosła 6,5 procenta, licząc rok do roku. We wrześniu wskaźnik był na poziomie 8,2 procenta.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl