fot. PAP/Paweł Supernak

Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła raport w sprawie inflacji

Pogarszające się otoczenie międzynarodowe nie wpływa istotnie na polskie uwarunkowania gospodarcze – wynika z raportu o inflacji przedstawionego dziś przez Radę Polityki Pieniężnej.

Raport stanowi ocenę Rady w zakresie wpływu procesów makroekonomicznych na inflację. Niskiej inflacji w Polsce sprzyja niska inflacja bazowa.

Korzystna koniunktura w gospodarce oddziałuje w kierunku dalszego wzrostu zatrudnienia oraz obniżania się stopy bezrobocia. Wobec umacniania się pozycji pracowników w negocjacjach płacowych nominalne wynagrodzenia w gospodarce przyspieszyły.

Na niską inflację wpływa także wysoki popyt konsumpcyjny, większa absorpcja środków unijnych oraz wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych – zaznaczył Adam Szpunar, szef Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

– Według ścieżki centralnej, PKB przyrośnie w tym roku o 4 proc. Jest to efekt łączny działania tych wszystkich czynników m.in. tego, że mamy słabsze uwarunkowania zewnętrzne, na to nakłada się pakiet działań fiskalnych i zamrożenie cen energii elektrycznej, która oczywiście oddziałuje nie tylko na inflację, ale wpływa korzystnie na dochody do dyspozycji w gospodarstwach domowych. Inflację mamy natomiast istotnie niższą – powiedział Adam Szpunar.

Ekonomiści ankietowani przez NBP spodziewają się, że w kolejnych kwartałach inflacja będzie zbliżona do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl