fot. flickr.com

RPO złożył skargę do TK ws. ustawy o in vitro

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego brak przepisów przejściowych w ustawie o in vitro. Chodzi o nieprzewidzianą w ustawie możliwość skorzystania przez samotne kobiety z wcześniej zamrożonych zarodków.

Od 1 listopada, kiedy zacznie obowiązywać ustawa o leczeniu niepłodności, procedura sztucznego zapłodnienia będzie dostępna wyłącznie dla małżeństw oraz osób pozostających w związku partnerskim.

Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris, już podczas prac sejmowych, informował, że ustawa ma bardzo dużo wad. Przede wszystkim uderza w godność osoby ludzkiej. Dr Joanna Banasiuk z Instytutu mówi, że skarga Rzecznika to kolejny argument przemawiający za pilną potrzebą dogłębnej zmiany ustawy.

– Oczywiście wiadomo, że ten wniosek złożony przez Rzecznika nie dotyka kwestii najważniejszych, ale już sama decyzja o wniesieniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego dobitnie pokazuje, że należy jak najszybciej zmienić ustawę tak, żeby przede wszystkim godność tych najmniejszych dzieci, uczestników procedury in vitro i wynikające z tej godności prawa dziecka były poszanowane – zwraca uwagę dr Joanna Banasiuk.

Ustawa dotycząca in vitro wbrew nazwie nie zajmuje się leczeniem niepłodności. Nie wspomina, bowiem o naprotechnologii, która odpowiada na ten problem.

RIRM

drukuj