fot. wikipedia.org

RPO zaskarżył do TK nowy przepisy o prokuraturze

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nowego prawa o prokuraturze. Według niego ustawa ta nadała ogromne uprawnienia politykowi, czyli ministrowi sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości może bezpośrednio wpływać na prowadzenie konkretnych spraw, decydować o zatrzymaniu, przeszukaniu czy tymczasowym aresztowaniu – wskazano w informacji na stronie RPO.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast nie jest zaskoczony skargą, ponieważ jak wskazuje Rzecznik Prawo Obywatelskich reprezentuje konkretną opcję polityczną. Poseł dodaje, że ustawa o Prokuraturze nie narusza konstytucji.

– Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego jest w Polsce tradycją. Takie rozwiązanie obowiązywało przed wojną w Polsce przecież demokratycznej i po 1989 roku i bardzo dobrze się sprawdzało. Minister Ziobro pokazał, że potrafi walczyć z przestępczością, a przede wszystkim z przestępczością zorganizowaną, kiedy piastował stanowisko Prokuratora Generalnego w latach 2005-2007. W tej chwili z całą pewnością równie skutecznie przeciw tej przestępczości będzie działał – mówi poseł Marek Ast.

Od 4 marca w życie weszła reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Prokurator uzyskał m.in. prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. RPO zaskarżył pięć zapisów ustawy odnoszących się m.in. do tej kwestii.

RIRM

drukuj