fot. PAP/Jakub Kamiński

Rozwój branży kosmicznej w Polsce

Wicepremier Mateusz Morawiecki stawia na branżę kosmiczną. Podczas konferencji „5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej” minister finansów i rozwoju zapewnił, że Polska będzie inwestować coraz więcej pieniędzy w przemysł kosmiczny.

Polska Strategia Kosmiczna to element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Długofalowe kierunki rozwoju branży kosmicznej zostały wskazane w Polskiej Strategii Kosmicznej, przyjętej na początku roku przez polski rząd.

– W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest takim wiodącym azymutem gospodarczo-rozwojowym Polski, mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznych, ponieważ wierzymy, że różne efekty synergii, różne efekty pośrednie da się wyraźnie odszukać i odczytać w wielu innych sektorach, wielu innych branżach – mówił wicepremier.

Podczas konferencji „5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej” Mateusz Morawiecki zapewniał, że Polska będzie inwestować coraz więcej pieniędzy w przemysł kosmiczny. Jak podkreślił na początku polskiej współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną na naszym rynku funkcjonowało 50-60 firm z segmentu kosmicznego. Dzisiaj jest ich nawet 360.

– Na pewno będziemy coraz to większą pule środków dedykować na przemysł kosmiczny. Na badania, na to wszystko żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie, oczywiście nasza gospodarka, była nasycona tym pierwiastkiem kosmicznym w sensie idealistycznym i w sensie praktycznym – akcentował minister rozwoju i finansów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj