PAP/Marcin Onufryjuk

Premier M. Morawiecki: Powstanie Listopadowe powinno być przestrogą przed błędami

Na cmentarzu powstańców listopadowych w Kopnej Górze (Podlaskie) odbyły się w piątek uroczystości związane ze 189. rocznicą wybuchu zrywu. Uczestniczący w nich premier Mateusz Morawiecki mówił, że powinno być ono przestrogą przed błędami, które doprowadziły do rozbiorów Polski.

Oprócz szefa rządu w obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, w tym szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, służby mundurowe, harcerze.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że powstańcy listopadowi są godni takiego uczczenia, bo w najtrudniejszych okolicznościach walczyli o „rzeczywistą niepodległość”.

Mówił też, że „powstanie było w sercach Polaków, bo w sercach Polaków zawsze jest wolność”.

„Polacy nie godzą się na ułudę wolności” – dodał Mateusz Morawiecki.

Przypominając uwarunkowania historyczne mówił, że taką ułudą było ówczesne Królestwo Polskie.

Premier zwrócił też uwagę, że polskie oddziały przed 189 laty musiały zmierzyć się z silniejszymi wojskami rosyjskimi. Podkreślając, że naród polski wychodzi nawet z najcięższych opresji i ma w sobie umiłowanie prawdy i wolności, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Powstanie Listopadowe powinno być przestrogą przed popełnianymi błędami.

„Błędami wcześniejszymi, które doprowadziły do rozbiorów, ale również – już w trakcie Powstania Listopadowego – przed błędami politycznymi i wojskowymi, przed kunktatorstwem i brakiem wiary niektórych przywódców” – mówił premier.

Złożył hołd wszystkim ofiarom powstania.

„Wszystkim im winni jesteśmy cześć i pamięć. To że naród polski pamięta o swoich bohaterach Powstania Listopadowego, jest ważną częścią naszej dzisiejszej niepodległości, naszej dzisiejszej suwerenności” – mówił szef rządu.

„Chwała powstańcom listopadowym. Chwała wszystkim Polakom, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolną Polskę orężem, piórem, walczyli na najróżniejsze sposoby. Pamięć o nich niech nie zaginie. Cześć ich pamięci, chwała bohaterom” – zakończył swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl