fot. twitter.com/PremierRP | Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem

Jutro w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w UE. W ub. tygodniu państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu i decyzji ws. funduszu odbudowy.

Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, wskazał dziś, że weto jest narzędziem negocjacji w UE stosowanym już przez różne państwa i Polska ma prawo do zastosowania tego instrumentu.

– To są negocjacje. Nie można w nich być miękkim, trzeba być twardym. Musimy zadbać o interesy własnego kraju. Dzisiaj stoimy w perspektywie kolejnej fazy negocjacji unijnych. Z tego punktu widzenia warto być konsekwentnym i robić to, co robili przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpani i wielu innych państw wtedy, kiedy uznawali, że propozycje przedstawiane przez KE bądź inne państwa unijne naruszają, uderzają w ich interes – powiedział Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, zasugerowała dziś rozwiązanie dla Polski i Węgier. Powiedziała, że państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE. Według szefowej KE, to rozwiązanie byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego.

RIRM

drukuj