Premier M. Morawiecki weźmie udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Jak poinformowała PAP Kancelaria Premiera, szef polskiego rządu weźmie udział w panelu dyskusyjnym wraz z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem.

Mateusz Morawiecki weźmie udział w monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dzień po wizycie w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

W sobotę szef polskiego rządu wygłosi przemówienie podczas panelu dot. przyszłości Europy, a następnie weźmie udział w krótkiej dyskusji wraz z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Przed szefami rządów Austrii i Polski swoje przemówienie wygłosi przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na marginesie samej konferencji planowane są także spotkania bilateralne.

Głównym tematem rozpoczynającej się w piątek Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) jest rola UE w świecie i jej relacje z USA i Rosją. Światowi przywódcy będą też rozmawiać o zagrożeniach dla „liberalnego porządku międzynarodowego” i konfliktach zbrojnych.

Uczestnicy tegorocznego spotkania „skupią się szczególnie na roli UE w świecie i jej relacjach z USA i Rosją”. Ponad 20 szefów państw i rządów oraz kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych i obrony ma również debatować w Monachium na temat „rosnącego zagrożenia dla liberalnego porządku światowego” i konfliktów na Bliskim Wschodzie, w tym pogarszających się stosunków między państwami Zatoki Perskiej. Tematem będzie też kontrola zbrojeń, a w szczególności napięcie związane z północnokoreańskim programem nuklearnym.

Wśród gości, którzy potwierdzili swój udział na tegorocznej 54. edycji konferencji, są m.in. premierzy Wielkiej Brytanii i Izraela, Theresa May i Benjamin Netanjahu, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szef Pentagonu James Mattis, a także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od początku lat 60. W pierwszym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności. Z biegiem lat stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczne odbędzie się w dniach 16-18 lutego.

W ubiegłym roku Polskę na konferencji reprezentowali prezydent Andrzej Duda, ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski oraz ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

PAP/RIRM

drukuj