fot. pixabay.com

Rozpoczyna pracę Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 1 lipca każdy właściciel domu musi zgłosić, czym go ogrzewa. Za brak zgłoszenia grozi grzywna.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są źródła niskoemisyjne. Najczęściej pochodzą one z budynków mieszkalnych, które mają mało sprawne kotły na węgiel czy drewno.

– Do tej pory nie wiedzieliśmy, ile jest tych kotłów. Opieraliśmy się na szacunkach. Szacowaliśmy na modelach, że w całej Polsce jest ich ok 3 mln – mówił Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds. „Czystego Powietrza”.

To się jednak zmieni. Wszystko za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która została uruchomiona pod adresem: zone.gunb.gov.pl – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka.

– To narzędzie do składania deklaracji źródeł niskoemisyjnego ciepła i spalania paliw dla wszystkich obywateli, którzy są właścicielami nieruchomości albo zarządcami administrującymi budynki – powiedziała Anna Kornecka.

Właściciele i zarządcy budynków, które posiadają samodzielne źródło ciepła uruchomione do 1 lipca tego roku, mają 12 miesięcy na złożenie takiej deklaracji.

– Natomiast wszyscy ci, którzy do tego systemu dopiero dołączają, dopiero budują nowe budynki i źródła ciepła lub spalania paliw deklarują dopiero po 1 lipca 2021 roku, to tutaj ten termin jest znacznie krótszy i wynosi 14 dni – wskazała wiceminister rozwoju, pracy i technologii

Deklaracje można złożyć na dwa sposoby: za pośrednictwem strony internetowej lub papierowo w urzędzie miasta.

– Będziemy wypełniać informację o kotłach na pelet, drewno, węgiel, ale także tych gazowych. Jeśli nasz budynek będzie podłączony do ciepłowniczej sieci miejskiej, to również należy wypełnić i złożyć taką deklaracje, informację – mówiła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Dorota Cabańska.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu zintegrowanego systemu ograniczania niskiej emisji ZONE realizowanego przez nowy zespół w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

– Tak naprawdę do tej pory nie było narzędzia, które w jednolity sposób pozwoliłoby nam zebrać ustandaryzowane dane z przestrzeni całego kraju, żeby na ich podstawie móc analizować, przygotowywać odpowiednie polityki, programy związane z walką z niską emisją – podkreśliła Dorota Cabańska.

Projekt rozłożony jest na kilka lat. Do sierpnia 2023 zaplanowano w nim e-usługi dla obywateli. Wśród nich jest zamawianie przeglądów kominiarskich, inwentaryzacja budynków czy wpis do rejestru uprawnionych. Kolejne modyfikacje przechodzi program „Czyste Powietrze”. Zgodnie z nimi od nowego roku znika finansowanie kotłów węglowych. Będzie można je stosować do końca grudnia.

– Ponadto uruchamiamy również ścieżkę bankową. Będzie możliwość korzystania z programu „Czyste Powietrze” przez banki, które zgłosiły się do programu – podsumował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski.

Ujednolicone zostały także m.in. progi podatkowe, by były spójne z innymi programami takimi jak „STOP SMOG”. Dzięki temu łatwiej będzie można uzyskać dofinansowanie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl