Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą będziemy obchodzić jutro. Uczestniczył w nich prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, powstańcy, młodzież oraz mieszkańcy stolicy i nie tylko. Podczas uroczystości wręczono ordery i odznaczenia państwowe.

Prezydent Andrzej Duda podziękował bohaterom Powstania Warszawskiego za ich postawę i poświęcenie, które – jak podkreślił – stanowią wzór dla Polaków, a szczególnie dla młodego pokolenia. Każda rocznica tego patriotycznego zrywu jest niezwykle ważna dla całej Polski, ale także – jak mówił Andrzej Duda – dla niego samego.

Powstanie być może nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, ale wpisało się w wielką polską historię i na pewno także i dzięki bohaterstwu Powstańców Warszawskich możliwe było odzyskanie pełnej suwerenności pod koniec XX wieku – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował także harcerzom za ich służbę oraz m.in. krzewienie pamięci o powstaniu.

– Dziękuję za to, że pamiętają harcerze także o swoich bohaterach i pokazują, że polskie harcerstwo jest kontynuacją tamtej wielkiej idei, która młodych bez zastanowienia popchnęła do walki o wolną Polskę. Wierzę w to głęboko, że nasi harcerze – zwłaszcza właśnie ta część polskiej młodzieży – gotowa jest bronić Ojczyzny, zawsze i w każdym momencie, a ich codzienna służba, ich służba właśnie tutaj, jest tego świadectwem – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent wręczył podczas uroczystości odznaczenia państwowe uczestnikom powstania i osobom zasłużonym w utrwalaniu pamięci o wydarzeniach sprzed 73 lat. Znalazł się wśród nich m.in. żołnierz zgrupowania „Żniwiarz” Julian Kulski ps. „Goliat” odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tak ważnej uroczystości patriotycznej nie potrafiła jednak uszanować prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz w przemówieniu nie szczędziła politycznych aluzji, a co za tym idzie słów krytyki wobec obecnej władzy. Prezydent Warszawy powiedziała, że „w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze”.

Uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywają się w różnych miejscach Polski, wczoraj w Szczecinie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl