fot. PAP/Newscom

Rozpoczęła się siódma misja kosmiczna mini-wahadłowca X-37B

Tajny amerykański bezzałogowy mini-wahadłowiec X-37B rozpoczął w czwartek swoją siódmą misję na orbicie okołoziemskiej. Po raz pierwszy został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon Heavy firmy SpaceX, dzięki której może zostać umieszczony na rekordowej wysokości.

Rakieta Falcon Heavy, składająca się z trzech połączonych ze sobą modułów, wystartowała z platformy startowej w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Start nastąpił po ponad dwóch tygodniach nieudanych prób i opóźnień.

Rakieta wyniosła w kosmos zbudowany przez Boeinga pojazd X-37B, mniej więcej wielkości małego autobusu i przypominający miniaturowy prom kosmiczny. Jego zadaniem jest rozmieszczanie różnych ładunków na orbicie i przeprowadzanie eksperymentów technologicznych. Na koniec swojej misji statek wróci przez atmosferę i wyląduje na pasie startowym, podobnie jak samolot.

X-37B odbył od 2010 r. sześć misji. Przy pierwszych pięciu użyto rakiet Atlas V, należących do United Launch Alliance, wspólnego przedsięwzięcia Boeinga i Lockheed Martin. W maju 2020 r. mini-wahadłowiec został wyniesiony przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX Elona Muska.

Pentagon nie zdradził, jak wysoko tym razem umieszczony zostanie X-37B, ale eksperci przypuszczają, że może on zostać wyniesiony na wysoce eliptyczną orbitę okołoziemską, ok. 35 tys. km od Ziemi lub nawet na ścieżkę, która mogłaby skierować go w pobliże Księżyca.

X-37B przeprowadza także eksperymenty NASA, mające na celu zbadanie wpływu długotrwałej ekspozycji nasion roślin na promieniowania w przestrzeni kosmicznej. Możliwość uprawy roślin w kosmosie jest poważnie rozważana w planach zapewnienia astronautom pożywienia podczas przyszłych długoterminowych misji na Księżyc i Marsa.

14 grudnia w przestrzeń kosmiczną wyniesiony został przez Chiny tajny mini-wahadłowiec Szenlung.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl