Rozpoczęcie budowy promu dla PŻB – w przyszłym roku

W przyszłym roku ruszy budowa promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Projekt kontraktowy jest już gotowy. Trwają prace projektowe, które mają sprostać wymogom konkurencji na rynku.

Odbudowa gospodarki morskiej to jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Odbudowa przemysłu stoczniowego w aspekcie Pomorza Zachodniego, Stoczni Szczecińskiej, Stoczni Gryfia – powiedział minister.

Integralną częścią strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest „Projekt Batory”.

– Ma za zadanie wpłynąć znacząco na proces reindustrializacji kraju, a na pewno dać nowy oddech, jeśli chodzi o całe Pomorze Zachodnie – dodał Marek Gróbarczyk.

Projekt oprócz wspierania, tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii, budowy modułowej platformy offshore i zielonych stoczni zakłada także budowę promów.

Rok temu uroczyście położono stępkę na pochylni pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W stu procentach gotowy jest już projekt kontraktowy. Obecnie trwają prace projektowe, które prowadzi konsorcjum trzech trójmiejskich firm w tym firma NED Project.

– Żeby ten projekt jak najbardziej spełniał wymagania armatora i oczekiwania rynku i on będzie spełniał – wskazał Jerzy Pietrzak, prezes firmy NED.

Od czasu przedstawienia koncepcji budowy promu zmieniło się kilka istotnych założeń projektowych.

– Zdecydowanie różni się od tego, co było w kwietniu tego roku. On jest większy, ma większą długość, ilość pasażerów, ma inny napęd – podkreślił Marek Różalski, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.

Pozostaje jeszcze ostateczny wybór dostawców głównych elementów promu i wykonanie badań modelowych w Centrum Techniki Okrętowej.

– Czyli silnik, wyposażenie i to po prostu będzie dalej pozwalało nam kontynuować pracę – dodał Marek Różalski.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym prom będzie jednostką spełniającą wysokie normy ekologiczne – mówił Piotr Redmerski – prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

– Paliwem przyszłości, którym ten prom będzie zasilany, jest paliwo LNG. Nie tylko dlatego, że jest to ekologiczne paliwo ale dlatego, iż jest to ekonomicznie uzasadnione – powiedział prezes PŻB.

Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace nad projektem roboczym. Głównym wykonawcą promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest Morska Stocznia Remontowa Gryfia.

– Stocznia ma już pełen łańcuch technologiczny przygotowany do budowy statków i promów. Stocznia jest przygotowana do tego, żeby te projekty realizować – stwierdził prezes szczecińskiej stoczni.

Budowa promu ma rozpocząć się w przyszłym roku. Statek ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl