fot. PAP

Rozległy wyż nad Polską

Jak informuje IMGW, Europa północno-wschodnia, centralna i częściowo zachodnia znajdą się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą niże z frontami atmosferycznymi.

Polska będzie w zasięgu rozległego wyżu, rozciągającego się od Morza Norweskiego po rejon Morza Śródziemnego. Jedynie w południowo-wschodniej części kraju zaznaczać się będzie płytka zatoka niżowa. Pozostaniemy w ciepłej, polarno-morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie się wahać.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, w południowej połowie kraju od godzin południowych wzrastające do dużego, miejscami burze z przelotnymi opadami deszczu i gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 20 mm, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Kielecczyźnie lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 22 st., 25 st. nad morzem, na północnym wschodzie oraz w dolinach karpackich, do 28 st., 30 st. na przeważającym obszarze kraju. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północno-wschodniego. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe, na południu zachmurzenie umiarkowane, początkowo lokalnie duże z przelotnymi opadami deszczu i zanikającymi burzami. Temperatura minimalna od 12 st., 14 st. na północy i miejscami na wschodzie kraju do 18 st. na południowym zachodzie, w dolinach karpackich lokalnie 11 st. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich. Podczas burz wiatr dość silny i porywisty.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu kraju od godzin południowych miejscami wzrastające do dużego, lokalnie burze z przelotnymi opadami deszczu, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz na Górnym Śląsku, Podkarpaciu, Kielecczyźnie i w Małopolsce do 15 mm. Temperatura maksymalna od 22 st., 25 st. nad morzem i w dolinach karpackich, do 28 st., 30 st. na przeważającym obszarze kraju i do 31 st. miejscami na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich, nad morzem słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W Warszawie w piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 16 st. Wiatr słaby, zmienny. W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby, zmienny.

 

PAP/RIRM

drukuj