5 tys. interwencji strażaków na południu Polski

Według danych PSP od czwartku w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim i świętokrzyskim straż pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy; ponad 2,4 tys. w czwartek, prawie 2350 w piątek, reszta interwencji miała miejsce w sobotę rano.

 „Działania prowadzone wczoraj polegały przede wszystkim na wzmacnianiu oraz podwyższaniu wałów, a także ich patrolowaniu, zabezpieczeniu przed zalaniem budynków, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic oraz udrażnianiu przepustów” – powiedział w sobotę rzecznik strażaków Paweł Frątczak.

W piątek najwięcej interwencji miało miejsce w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku. „Sytuacja się stabilizuje. Widać to po liczbach” – powiedział Frątczak. Zaznaczył jednak, że działania strażaków się nie kończą.

Przytoczył dane IMGW z godz. 5.30, według których w całej Polsce stany alarmowe były przekroczone na 34 wodowskazach, a ostrzegawcze – na 80, w jednym i drugim przypadku przede wszystkim na Wiśle i jej dopływach. Fala wezbraniowa ma dotrzeć do Warszawy w nocy z 21 na 22 maja. W nocy do wsparcia strażaków na Lubelszczyźnie wysłano dwie grupy po 40 słuchaczy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Natomiast w piątek dwie grupy strażaków ze sprzętem pojechały z Łódzkiego do Świętokrzyskiego, grupa strażaków z woj. kujawsko-pomorskiego została wysłana na Podkarpacie. Do tego regionu wysłano też z Pomorza dwa pojazdy z dziewięcioma kilometrami zapór przeciwpowodziowych.

Ponadto 50 słuchaczy ze szkoły strażaków w Krakowie pojechało działać w okolicach Chrzanowa, a na Lubelszczyznę wysłano grupę strażaków z Podlasia. W piątek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz wizytował zagrożone tereny na Opolszczyźnie, w Małopolsce i Świętokrzyskiem.

 

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl