fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Piękna polska jesień w całym kraju

Jak informuje IMGW, Europa środkowa, południowa i południowo-wschodnia będzie na skraju rozległego, słabnącego wyżu z centrami nad południową Europą. Nad pozostałą częścią Europy dominować będą niże.

Przeważająca część kraju będzie na skraju wspomnianego wyżu. Nad północą kraju będzie utrzymywać się strefa stacjonarnego, mało aktywnego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe i suche powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie nad krańce północne napływać będzie nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

W środę w północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo miejscami całkowite. Na pozostałym obszarze bezchmurnie, jedynie w rejonach występowania mgieł rano lokalnie zachmurzenie całkowite. W całym kraju początkowo miejscami mgły, gdzieniegdzie ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 15 st., 18 st. na północy, około 20 st. w centrum, do 22 st., 23 st. na południu; w rejonach podgórskich od 18 st. do 21 st. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na północy kraju początkowo umiarkowany, zachodni.

W nocy ze środy na czwartek na południowym wschodzie kraju bezchmurnie, jedynie w rejonach mgieł lokalnie wzrost zachmurzenia do całkowitego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, w pasie dzielnic centralnych oraz na południowym zachodzie wzrastające do całkowitego, możliwe słabe opady mżawki. W całym kraju liczne mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 5 st. do 10 st.; w rejonach podgórskich od 3 st. do 7 st., na wybrzeżu od 10 st. do 12 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj